HIROTESIA





Последование за благословение на иконописец

(примерен текст, който подлежи на корекции)


Чинопоследованието на благословение (поставяне, хиротесията, ръковъзлагане) на иконописците за църковно служение, както поставянето – посвещаване на другите църковнослужители (четци, певци и др.) има древен произход и се извършва от епископ преди Света Литургия. Свещеникът извършва по подобен ред молебен към Господ Иисус Христос пред иконата на Богородица-Пътеводителка). Благословението на иконописците може да се осъществи в началото или в края на обучението. След това те започват изписването на иконите на Неръкотворния образи и Преображение Господне.

В богослужебната практика хиротесията се извършва от архиерей (в светите обители – от игумена) в началото на Светата Божествена Литургия. Архиереят води желаещия да стане иконописец към аналоя с иконата на Неръкотворния образ на Спасителя и с епитрахила си възглася:

Благословен Бог наш..., Царю Небесни..., Свети Боже..., Отче наш..., Дойдете да се поклоним...,

Псалом 33 - Ще благославям Господа във всяко време; хвалата за Него винаги е в устата ми. 
3. С Господа ще се хвали душата ми; ще чуят кротките и ще се развеселят. 
4. Величайте Господа с мене, и да възхвалим името Му заедно. 
5. Подирих Господа, и Той ме послуша и от всички мои опасности ме избави. 
6. Които обръщаха поглед към Него, просияваха, и лицата им няма да се посрамят. 
7. Ето, сиромахът викна, - и Господ чу и го спаси от всичките му беди. 
8. Ангелът на Господа застава около ония, които Му се боят, и ги избавя. 
9. Вкусете и ще видите, колко благ е Господ! Блажен е човекът, който се Нему уповава!

10. Бойте се от Господа, (всички) Негови светии, защото няма оскъдност у ония, които Му се боят.

11. Лъвчетата бедствуват* и търпят глад, а ония, които дирят Господа, не са лишени от никое благо.

12. Дойдете, деца, послушайте ме: на страх Господен ще ви науча. 
13. Иска ли човек да живее и обича ли дълголетие, за да види блага? 
14. Нека сдържа езика си от зло и устата си от коварни думи; 
15. нека се отклонява от зло и прави добро; да търси мир и да следва подир него. 
16. Очите на Господа са обърнати към праведниците, и ушите Му - към техните вопли.

17. Но лицето на Господа е против ония, които вършат зло, за да изтреби от земята помена им.

18. Викат (праведниците), и Господ слуша и ги избавя от всичките им скърби. 
19. Близо е Господ до сломените по сърце, и смирените по дух ще спаси. 
20. Много са скърбите на праведника, но от всички тях Господ ще го избави. 
21. Той пази всички негови кости; ни една от тях не ще се строши. 
22. Злото ще убие грешника, и които мразят праведника, ще загинат. 
23. Господ ще избави душата на рабите Си, и никой от ония, които се Нему уповават, няма да загине.

Богородичен

Безмълвна е устата на нечестивците...

Тропар на Преображение Господне (7/19.8), глас 7.

На планината се преобрази, Христе Боже, като показа на учениците Си славата Си, доколкото те можеха да я съзерцават. Нека и над нас, грешните, по молитвите на Богородица, да засияе Твоята вечна светлина, Дарителю на светлината: слава на Тебе!

Кондак на Преображение Господне, Глас 7.

На планината се преобрази и, доколкото можеха, славата Ти, Христе Боже, Твоите ученици видяха, та кога Те видят разпнат, да разберат, че страданието Ти е доброволно и на света да проповядват, че Ти наистина си от Отца Сияние.

Тропар на апостол и евангелист Лука (18/31.10), Глас 5.

Достойния за възпяване свети апостол Лука, който преди да бъде изписана Христовата Църква, стана повествовател на деянията апостолски и светъл писател на Христовото евангелие, нека да го възхвалим с песни свещени като лекар, който изцелява човешките болести, недъзите на естеството и раните на душите, и не престава да се моли за душите ни. 
Кондак на апостол и евангелист Лука, глас 2.

Да възхвалим божествения Лука  истински проповедник на благочестието и ритор на неизразими тайни, звезда на Църквата, защото едничкият Сърцеведец  Бог Слово  го избра заедно с учителя на езичниците, мъдрия Павел.

Тропар на преподобен Андрей Рубльов (17/4 юли), Глас 3.

Огряван от лъчите на божествената светлина, преподобни Андрей, ти позна Христос - Божията Премъдрост и Сила и с иконата на Света Троица проповядва на целия свят единство в Светата Троица. А ние с удивление и радост ти пеем: като имаш дръзновение към Пресвета Троица, моли се да просвети нашите души.

Кондак на преподобен Андрей Рубльов, Глас 8.

Устремен от младини към Божествената красота, беше чуден иконописец в руската земя и като следваше богоносния си учител, ти се украси с добродетели, преподобни Андрей, с това се прояви като похвала и радост на Църквата ни.

Тропар на преподобен Алипий Печерски иконописец от близките пещери

(17/31 август), Глас 8.

Изписвайки икони на светците на дъсчици, всехвални Алипий, като изкусен художник, ти скоро начерта добродетелите им на скрижалите на сърцето си и стана образ благолепно украсен с благодатта на свещенството, като с варак позлатен от Христа Бога и Спасителя на нашите души.

Кондак на свети преподобен Алипий Печерски, Глас 2

От младини по Божествено призвание, изучил иконописта, когато помагаше да се изпише една небесно-подобна църква на Богородица, ти беше осенен от Светия Дух и прие дар на чудотворство, иконите ти станаха чудотворни, затова те почитаме и ублажаваме, чудни Алипий.

Тропар на преподобен Пимен Зографски (3/16 ноември)

Преподобни отче наш, Пимене, възпитан в Атонската Зографска обител, като изобразявайки проповядваше на всички, изобразилия се в плът Син Божи. Като обнови много храмове, ти направи себе си храм на светия Дух – затова те ублажаваме като те призоваваме: моли Христа Бога да се спасят нашите души.

Слава на Отца и Сина и Светия Дух...:


Тропар на преподобен, глас 8


На тебе, Отче, който подражава, сигурно ще се спаси, защото, поел кръст, си последвал Христа; и на дело си учил да се презира плътта, защото е преходна, а да се грижи за безсмъртната душа. Затова и с ангели ще се възрадва, преподобни Пимене, твоят дух.

...сега и винаги, и во веки веков:

Непосрамваща застъпнице на християните, неизменна ходатайко пред Твореца, не пренебрегвай молитвените гласове на грешните, но като блага, притечи се да помогнеш на нас, които с вяра ти викаме: Богородице, всегдашна застъпнице, побързай с молитвата и се отзови на молбите на ония, които те почитат.

Господи, помилуй! (12 пъти)

Слава на Отца и Сина и Светия Дух, сега и винаги, и во веки веков.

По-чтима от херувимите и несравнено по-славна от серафимите, нетленно родила Бог Слово, тебе, която си наистина Богородица, величаем.

Архиереят изобразява кръст на главите на иконописците и възглася:

Да се помолим на Господа – Господи Помилвай!

Иконописците коленичат, архиереят покрива главите им с епитрахила и чете на висок глас следната молитва (същата молитва се чете от иконописците при започване на работа):

Господи Иисусе Христе, Боже наш, неописан по Божествено естество и заради човешкото спасение в последните дни неизречено въплътил се от Приснодева Мария и така благоволил да бъдеш описуем по плът! Ти отобрази иконата на Своя пречист лик на светия Убрус и с него излекува болестта на цар Авгар, а душата му просвети за да познае истинния Бог! Със Светия Дух Ти внуши на Твоя апостол и евангелист Лука да изпише образа на Твоята Пречиста Майка, с Теб като Младенец в обятията си и благославяща така: „Благодатта на Родилия се от Мен и Моята милост да бъдат с тази икона заради Мен!”. Сам, Владико, Боже на всичко, просвети и вразуми душата, сърцето и ума, и насочи ръцете на твоя раб/твоята рабиня/твоите раби (името/имената).......................................................................

за изрядно изобразяване на свещените лица и събития - за Твоя слава, за украса и благолепие на Твоята света Църква и за опрощение на греховете на всички, които духовно се покланят на светите икони и благоговейно ги целуват като отнасят почитанието към Първообраза. Избави иконописците от всяко дяволско нападение за да преуспяват в Твоите заповеди; по молитвите на Пресвета Богородица, на свети Лука, на свети Пимен Зографски и на всички светии. Амин.

След това архиереят взима иконата на Спасителя и благославя иконописеца с думите:

„В Името на Отца, и Сина и Светия Дух”; Премъдрост...,

Непосрамваща застъпнице на християните, неизменна ходатайко пред Твореца, не пренебрегвай молитвените гласове на грешните, но като блага, притечи се да помогнеш на нас, които с вяра ти викаме: Богородице, всегдашна застъпнице, побързай с молитвата и се отзови на молбите на ония, които те почитат. 
Господи, помилуй! (12 пъти) 
Слава на Отца и Сина и Светия Дух, сега и винаги, и во веки веков. 
По-чтима от херувимите и несравнено по-славна от серафимите, нетленно родила Бог Слово, тебе, която си наистина Богородица, величаем.

Сугуба ектения:

Да речем всички от цялата си душа и с всичкия си разум да речем. Господи, помилуй!

Господи Вседържителю, Боже на нашите отци, молим Ти се, чуй ни и ни помилвай. Господи, помилуй!

Помилвай ни, Боже, по великата Си милост, молим Ти се, чуй ни и ни помилвай. Народът: Господи, помилуй! (3)

Още се молим за нашия български народ, за неговата сила, победа, пребъдване, мир, здраве, спасение, и нашият Господ Бог особено да му съдействува и помага във всичко.

Господи, помилуй! (3)

Свещеникът (тихо): Господи Боже наш, приеми от Твоите раби това усърдно моление и ни помилвай по множеството Твои милости, и изпрати Твоите щедрости върху нас и върху всички Твои люде, които очакват от Тебе богата милост. Господи, помилуй! (3)

Още се молим за Високопреосвещения наш митрополит (името), за нашите братя свещеници, свещеномонаси, свещенодякони и монаси и за цялото в Христа наше братство. Господи, помилуй! (3)

Още се молим за блажените и приснопаметни създатели на този свят храм (или: тази света обител) и за всички по-рано починали православни отци и братя, тук и навсякъде благочестиво лежат (погребани). Господи, помилуй! (3)

Още се молим за милост, живот, мир, здраве, спасение, посещение, прощение и освобождение от греховете на Божиите раби - всички благочестиви и православни християни, които живеят и пребивават в тази енория и в този град (или: това село, тази св. обител), настоятелите и братята на този свят храм (света обител). Господи, помилуй! (3

Още се молим за дарителите и добротворците в този свят и всечестен храм, за ония, които се трудят, пеят и се молят в него и за присъстващия народ, който очаква от Тебе велика и богата милост. Господи, помилуй! (3)

Свещеникът възглася: Защото си милостив и човеколюбив Бог, и на Тебе, Отца и Сина и Светия Дух, въздаваме слава, сега и винаги, и во веки веков. - Амин!

Обикновен отпуст:

Христос, истинският наш Бог, по молитвите на Своята пречиста и пренепорочна свята Майка, на преподобните и богоносни наши отци, и на всички светии, да ни помилва и спаси, като благ и човеколюбец.

След отпуста се покланя и казва:

По молитвите на светите наши отци, Господи Иисусе Христе, Боже наш, помилуй нас!

Благословението Господне и Неговата милост да дойдат върху вас, чрез благодатта и човеколюбието Му, всякога, сега и винаги, и во веки веков.

Народът: Амин.

Свещеникът: Слава Тебе, Христе Боже, упование наше, слава Тебе.

Народът: Слава на Отца и Сина и Светия Дух! Сега и винаги и во веки веков. Амин. Господи, помилуй!(три пъти) Благослови!

Свещеникът казва отпуста: (ако е неделя – Възкръсналият от мъртвите)

Христос, истинският наш Бог, по молитвите на Своята Пречиста и Преблагословена света Майка, на светите славни и всехвални апостоли, на светите славни и добропобедни мъченици, на преподобните и богоносни наши отци, на светите равноапостолни славянобългарски просветители Методий и Кирил, на светия благоверен цар Борис-Михаил, на светия отец наш Климент, архиепископ, Охридски чудотворец, на преподобния наш отец Иоан пустиножител, Рилски чудотворец, на светия отец наш Иоан Златоуст – архиепископ Цариградски, на светите и праведни богоотци Йоаким и Анна, на светия (името на светеца на деня), чиято памет честваме, да ни помилва и спаси като благ и човеколюбец.

Свещеникът се обръща към светия престол и казва:  По молитвите на светите наши отци, Господи Иисусе Христе Боже наш, помилуй нас.

Народът:  Амин.

No comments:

Post a Comment